زمان مطالعه: ۴ دقیقه

سه چیز که باید درباره سواد داده بدانید

سه چیز که باید درباره سواد داده بدانید

در دنیای امروز که در محیط‌های کاری، داده‌ها در آن نقش پررنگی دارند، داشتن سواد داده بیش از هر زمان دیگر اهمیت یافته است. امروز افراد باید در استفاده از داده‌ها، فهم آنها و انتقال مفاهیم داده به دیگران ماهر باشند. درست مانند سواد خواندن و نوشتن، سواد داده بدل به مهارت اساسی و پایه‌ای برای بسیاری از ما شده است. مهارتی که بدون آن نمی‌توان کارها و فعالیت‌ها را به نحو احسن پیش برد.

افزایش توجه و اتکا به تحلیل داده‌ در تصمیم‌گیری،‌ در تمامی وجوه کسب و کار قابل مشاهده است: «از طراحی و توسعهٔ محصول گرفته تا تولید»، «از بازاریابی تا فروش» و در نهایت «توزیع محصول»، همه و همه امروزه با اتکا به داده انجام می‌شود. در دنیای ما داده‌ها عاملی کلیدی برای پیشبرد فعالیت‌هایی هستند که اجرای آنها در گذشته وابسته به مهارت‌ها و تجربیات افراد بوده است. در این مسیر، تحلیل داده هم مشاغل جدید ایجاد کرده و هم خودش تبدیل به یک صنعت کامل شده است.

اما برای بهره‌برداری از داده‌ها به بهترین شکل ممکن، باید دانش و سواد داده خود را افزایش دهید و نقش الگو را بازی کنید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که کارکنان شرکت شما به دوره‌ها و منابع آموزشی لازم برای کسب سواد داده و پیشرفت پیوسته در آن دسترسی دارند.

همه کسانی که با داده‌ها سروکار دارند، به سواد دادهٔ خود اطمینان ندارند

شرکت‌هایی زیادی در حال حرکت از نرم‌افزارهای صفحه‌‌گسترده مثل اکسل (spreadsheets)- که بر خلاف نامشان چندان گسترده هم نیستند – به سمت محصولات و راه‌حل‌های داده‌محور هستند. شرکت‌ها از این فرایند راه گریزی ندارند، چرا که تنها با استفادهٔ بهینه از داده‌هایی که در اختیار دارند، خواهند توانست همچنان با شرکت‌های دیگر در بازار رقابت کنند. حرکت در این مسیر، امکان‌ها و فرصت‌های گوناگونی برای شرکت‌ها به همراه دارد. برای مثال، با توجه به ابزارهای پیشرفته‌ای که فناوری تحلیلی مدرن در اختیار می‌گذارد، می‌توان داده‌ها را دموکراتیزه کرد و آن را در اختیار افراد بیشتری در سازمان قرار داد. با استفاده از ابزارهای مدرن تحلیل، کار با داده راحت‌تر شده است و دیگر راحت‌تر می‌توان روندها و الگوهای نهفته در داده‌ها را تشخیص داد، تشخیص داده‌های پرت (outlier) و انتقال اطلاعات استخراج شده به سایرین نیز با استفاده از ابزارهای مدرن ساده‌تر شده است. کسب اطمینان از اینکه افراد فهم درستی از شیوهٔ کارکرد ابزارها دارند، اهمیت فراوانی دارد. آنها باید دانش کافی دربارهٔ مفاهیم پایه‌ای آمار و تحلیل داده داشته باشند تا بتوانند با درک چگونگی استفادهٔ صحیح از ابزارهای تحلیل داده، فرایندهای تحلیلی را به دور از بدفهمی‌ها و سوگیری‌های شخصی پیش ببرند و نتایج قابل اتکایی تولید کنند.

آموزش آمار و مصور‌سازی داده‌ها به کارکنان بسیار مهم است

دادن حق دسترسی به افراد برای اتصال به منابع داده به منظور تحلیل داده و به اشتراک‌گذاری نتایج آن کافی نیست. هنگامی‌که صحبت از استفاده از ابزارهای تحلیل سلف – سرویس (self-service analytics) و مصور‌سازی به میان آید، برای جلوگیری از بروز اشتباهات تحلیلی و نتایج اشتباه، باید دوره‌های آموزشی برای کارکنان تدارک دید. می‌پرسید چه دوره‌هایی؟

برای مثال، یکی از دوره‌های مهم، دوره آموزش مفاهیم پایه‌ای آماری است. به کمک این دوره‌ها می‌توان اطمینان حاصل کرد که کارکنان مفاهیم مهم مربوط به جمع‌بندی (aggregation) داده‌ها را درک می‌کنند: مفاهیمی مثل، میانگین عددی، میانگین حسابی، میانه‌، انحراف از معیار و توزیع احتمال. دانستن معنای این مفاهیم به افراد کمک می‌کند تا درک بهتری از داده‌ها داشته باشند و در تحلیل آن بهتر عمل کنند.

در کنار مفاهیم پایه‌ای آمار، آموزش روش‌های انتقال مفاهیم مرتبط با داده‌ها و بحث پیرامون آنها هم مهم است. این روش‌ها شامل گونه‌های مختلف مصور‌سازی داده‌ها با استفاده از نمودارها، داشبوردها، گزارش‌های تعاملی و اینفوگرافیک‌ها و چیزهایی از این قبیل می‌شود. همچنین آموزش زبان مناسب به اشتراک‌گذاری نتایج حاصل از داده و تحلیل داده‌ها نیز مهم است. بدون شک، در انتقال نتایج یک تحلیل باید به استفاده از الگوهای بصری توجه کرد. استفاده از رنگ‌ها و لوگو و آیکون‌های مختلف برای انتقال بهتر مفاهیم استخراج شده از داده‌ها، مفید هستند.

از ابزارهای نرم‌افزاری بیشتر و بیشتری استفاده کنید

در کنار آموزش پایه‌ای آمار و روش‌های اشتراک‌گذاری داده، عنصر سومی هم هست که کارکنان شرکت باید یاد بگیرند. آنها باید یاد بگیرند که چگونه از نرم‌افزارهای مرتبط با داده به‌درستی و به شکلی مؤثر استفاده کنند. گرچه دوره‌های آموزشی و محتوای آموزشی آنلاین و رایگان، این روزها، به‌وفور در دسترس است، اما اگر از بسیاری از افرادی که خودآموز و با استفاده از این منابع یاد گرفته‌اند که چگونه باید از نرم‌افزارهای تحلیل داده‌ها استفاده کنند، بپرسید به شما خواهند گفت که وجود یک دورهٔ آموزشی رسمی و مدون برای آموزش شیوهٔ استفاده از نرم‌افزارهای تحلیل داده، چقدر می‌تواند بهره‌وری آنها را افزایش دهد. ترتیب دادن دوره‌های آموزشی برای تحلیل‌گران، امکان استفادهٔ مؤثر از امکانات نرم‌افزاری را بسیار بیشتر می‌کند. این یعنی کار تحلیل داده‌ها بهینه‌تر پیش می‌رود و راه‌حل‌های پیشرفته‌تر داده‌محور بهتری در دسترس قرار می‌‌گیرد.

آموزش سواد داده در این سه زمینه، اثر بزرگی بر ارتقاء بهره‌وری در استفاده از تحلیل داده‌ها و افزایش ارزشی که تحلیل داده‌ها برایتان خلق می‌کند، خواهد گذاشت. بدیهی است که در این رهگذر، سطح سواد دادهٔ کارکنان هم افزایش پیدا خواهد کرد.

 

منبع Dataversity
مترجم بابک سلطانی

دیدگاه شما