زمان مطالعه: ۵ دقیقه

چرا دریاچه داده برای ذخیره‌سازی و مدیریت کلان داده‌ها مهم است؟

چرا دریاچه داده برای ذخیره‌سازی و مدیریت کلان داده‌ها مهم است؟

داده‌ها برای کسب‌وکارهای مدرن بسیار مهم‌اند. این سازمان‌ها داده‌های گسترده و متنوعی دارند که می‌خواهند تا حد امکان از آن‌ها استفاده کنند. یک دریاچه داده می‌تواند به عنوان مخزنی واحد برای ذخیره داده‌ها در سازمان‌های داده‌محور عمل کند.

اصطلاح «دریاچه داده» که توسط جیمز دیکسون، مدیر ارشد فناوری پنتاهو ابداع شد، به ماهیت موقت داده‌ها در یک دریاچه داده اشاره دارد. این داده‌ها برخلاف داده‌های ذخیره‌شده در سیستم‌های انبار داده سنتی، تمیز و پردازش‌شده نیستند.

دریاچه داده چیست؟

دریاچه داده یک مخزن متمرکز برای میزبانی از داده‌های سازمانی خام و پردازش نشده است. دریاچه‌های داده می‌توانند صدها ترابایت یا حتی پتابایت گنجایش داشته باشند و داده‌های تکراری را از منابع عملیاتی، مثل پایگاه‎‌های داده و پلتفرم‌های SaaS ذخیره کنند. آن‌ها داده‌های ویرایش نشده‌ی سازمان را در اختیار افرادی قرار می‌دهند که اجازه دسترسی به این داده‌ها برای‌شان تعریف شده است.

داده‌های ذخیره‌شده در دریاچه داده می‌تواند هر چیزی باشد، از داده‌های کاملا بدون ساختار مانند اسناد متنی یا تصاویر تا داده‌های نیمه ساختاریافته مانند محتوای وب سلسله‌مراتبی، تا اطلاعات موجود در پایگاه‌ داده رابطه‌ای. این انعطاف‌پذیری به این معنی است که شرکت‌ها می‌توانند هر چیزی را – از داده‌های خام گرفته تا نتایج تحلیلی – روی این دریاچه‌ها ذخیره کنند.

دریاچه‌های داده چگونه کار می‌کنند؟

دریاچه‌های داده از معماری مسطح بدون سلسله مراتب فایل‌ها یا پوشه‌ها استفاده می‌کنند. هر قطعه داده در دریاچه داده با مجموعه‌ای از متادیتا تگ‌گذاری می‌شود و یک شناسه منحصر به فرد به آن اختصاص می‌یابد. دریاچه‌های داده از طیف گسترده‌ای از منابع داده، از جمله اپلیکیشن‌های تلفن همراه، وب‌سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی شرکت‌ها استخراج می‌شوند.

دریاچه‌ داده با ذخیره همه داده‌ها در یک مکان به جای چندین سیلوی داده جداگانه، عملکرد کسب‌وکارها را بهبود می‌بخشد. به دلیل حجم عظیم و رو به رشد داده‌ها و نیاز به دسترسی جهانی، دریاچه‌های داده معمولا در فضای ذخیره‌سازی مبتنی بر ابر پیاده‌سازی می‌شوند.

دریاچه‌های داده چگونه کار می‌کنند؟

چرا به دریاچه داده نیاز داریم؟

شرکت‌ها و سازمان‌هایی که برای داده‌های خود اهمیت بالایی قائل هستند و از آن‌ها برای ایجاد ارزش‌های تجاری استفاده می‌کنند، از رقبای‌شان موفق‌تر هستند. نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد سازمان‌هایی که دریاچه داده را در ساختار خود پیاده‌سازی کرده‌اند، رشد درآمد ارگانیک‌شان در مقابل شرکت‌های مشابه حدود ۹ درصد افزایش یافته است.

مدیران این شرکت‌ها با کمک دریاچه داده توانستند تجزیه‌وتحلیل‌های جدیدی را مانند یادگیری ماشین از منابع مختلف مثل فایل‌های لاگ، داده‌های مرتبط با کلیک، شبکه‌های اجتماعی و دستگاه‌های متصل به اینترنت انجام دهند. این تجزیه‌وتحلیل‌ها به آن‌ها کمک کرد تا با جذب و حفظ مشتریان، افزایش بهره‌وری، نگهداری پیشگیرانه و بهتر دستگاه‌ها و تصمیم‌گیری‌های آگاهانه، فرصت‌های رشد کسب‌وکارشان را سریع‌تر شناسایی و بر اساس آن‌ها عمل کنند.

مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از دریاچه داده

دریاچه داده روشی مقرون به صرفه برای ذخیره حجم بسیار زیاد داده است که می‌تواند با ابزارهای تحلیلی پیشرفته کار کند. مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از دریاچه داده عبارت‌ است از:

  • عملکرد: دریاچه‌های داده با ابزارهای تجزیه‌وتحلیل داده‌های کلان مانند یادگیری ماشین، الگوریتم‌های هوش مصنوعی، تجزیه‌وتحلیل پیشرفته بلادرنگ و مدل‌سازی پیش‌بینی‌کننده به خوبی عمل می‌کنند.
  • مقیاس‌پذیری: دریاچه‌های داده می‌توانند حجم بزرگی از داده‌ها را مدیریت کنند که بر اساس ورودی داده‌ها گسترش می‌یابند و در نوسان هستند. دریاچه‌های داده بهترین گزینه برای کسب‌وکارهایی هستند که نیازهای ذخیره‌سازی داده‌ای آن‌ها به سرعت در حال افزایش است.
  • کم‌هزینه: بیشتر دریاچه‌های داده از فناوری‌های متن‌باز (Open Source) استفاده می‌کنند که برای سازمان‌ها بسیار مقرون به صرفه است.

مهم‌ترین معایب استفاده از دریاچه داده

دریاچه‌های داده می‌توانند به باتلاق داده تبدیل شوند! مهم‌ترین معایب استفاده از این دریاچه‌ها عبارت‌ است از:

  • پیچیدگی: همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، دریاچه‌های داده حجم زیادی داده را در خود جای می‌دهند و متخصصان و مهندسان داده معمولا تنها کاربرانی هستند که می‌توانند آن‌ها را مرتب کنند. به‌طور کلی برای استخراج تحلیل داده‌ها از دریاچه‌های داده، به مهارت‌های حرفه‌ای نیاز داریم.
  • کیفیت داده‌ها: غربال کردن دریاچه‌های داده فرآیندی زمان‌بر است. این دریاچه‌ها برای مدیریت و حفظ یکپارچگی داده‌های خود به ساماندهی داده‌های منظم نیاز دارند. بدون مراقبت و توجه مناسب، یک دریاچه داده می‌تواند به باتلاقی از داده‌های غیرقابل استفاده تبدیل شود که فاقد شناسه‌های واضح یا اطلاعات متادیتا هستند.
  • خطرات امنیتی: وقتی داده‌ها در یک دریاچه داده ذخیره شوند، ممکن است خطرات امنیتی و مشکلات کنترل دسترسی ایجاد شود. بدون نظارت مناسب، بخش‌های خاصی از داده‌های حساس می‌توانند در یک دریاچه داده موجود باشند و استفاده از آن برای هر کسی که به دریاچه داده دسترسی دارد، امکان‌پذیر باشد.
پایگاه داده، انبار داده و دریاچه داده چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

پایگاه داده، انبار داده و دریاچه داده چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

یک انبار داده، دریاچه داده و پایگاه داده همگی می‌توانند روش‌های کارآمدی برای داده کاوی و تجزیه‌و‌تحلیل، با قابلیت‌های متفاوت برای مقادیر مختلف داده ارائه دهند.

پایگاه داده

یک پایگاه داده معمولا یک نوع داده خام را جمع‌آوری می‌کند. البته در پایگاه داده‌های رابطه‌ای، انواع مختلفی از داده‌های مرتبط خواهیم داشت. مدیران سازمان یا متخصصان داده با یک مجموعه داده ساده که برای ‌تحلیل‌های سریع طبقه‌بندی شده‌اند، سروکار دارند. پایگاه‌های داده از یک سیستم مدیریت داده به نام SQL برای تعیین نحوه ذخیره و بازیابی داده‌ها برای کاربر نهایی استفاده می‌کنند. پایگاه‌های داده همچنین تمایل دارند از متادیتا برای کمک به دسته‌بندی داده‌هایی که ذخیره می‌کنند استفاده کنند.

انبار داده

یک انبار داده با مدیریت داده‌های تاریخی بسیار زیاد و معمولا از منابع متفاوت، امکان تصمیم‌گیری را به شدت افزایش می‌دهد. انبارهای داده روش‌های پیچیده سازماندهی و تجزیه‌و‌تحلیل را ارائه می‌دهند. این روش‌ها که به نام اسکیما شناخته می‌شوند، نوعی قانون یا الگوریتم برای مفید ساختن داده‌ها هستند. اسکیماها با هم یک مدل داده را می‌سازند. یک انبار داده معمولا دارای SQL است اما ممکن است ابزارهای هوش تجاری دیگری را نیز در بر بگیرد.

دریاچه داده

دریاچه داده یک نوآوری در حوزه داده‌ کاوی است. یک دریاچه داده می‌تواند حجم بیشتری از داده‌ها را نسبت به یک انبار داده سنتی مدیریت کند و داده‌های ناهمگن را در خود جای می‌دهد. معماری دریاچه داده فاقد طرحی است که یک انبار داده دارد. این تفاوت‌های اساسی به کاربران امکان انعطاف‌پذیری بیشتری می‌دهند. 

نئور؛ راهکار زیرساخت داده

نئور خدمات طراحی، اجرا و راه‌اندازی دریاچه داده در سحاب است. این شرکت تاکنون ده‌ها پروژه موفق دریاچه داده در مقیاس‌های بزرگ انجام داده‌است. دریاچه داده نئور راهکاری خلاقانه و منحصر به فرد است که زیرساخت تحول سازمان‌ها را فراهم می‌کند.

بهره‌گیری از نیروی انسانی متخصص، تجربه پروژه‌های بزرگ مقیاس و امکان مشاوره برای یافتن بهترین راهکار از مهم‌ترین مزایای نئور است.

اگر در صنایع خرده‌فروشی، کالاهای تند مصرف، بانک، بیمه و خدمات مالی، تلکام و ارتباطات، محتوای چندرسانه‌ای و سرگرمی، گردشگری و مهمان‌یاری، حمل‌و‌نقل و بهداشت و درمان فعالیت می‌کنید، نئور می‌تواند راهکار مناسبی برای بهبود کسب‌وکار شما باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این سامانه به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.sahab.ir/solutions/neor/

دیدگاه شما