تغییر فرهنگ سازمانی و فرهنگ داده محوری

لیندا هیل استاد مشهور دانشگاه هاروارد در کتاب «سازمان­های نابغه» می­ نویسد:

«… اگر فکر می­ کنید که «داده محور» بودن، کار ساده ای است، و اگر فکر می­ کنید که کاملاً بدیهی است وقتی درباره یک موضوعی داده و شواهد کافی وجود داشته باشد و یا قابل جمع آوری باشد ما بر اساس آن داده­ ها تصمیم بگیریم و اقدام کنیم؛ رهبران، افراد، گروهها و سازمانهایی را به خاطر بیاورید که علی رغم وجود شواهد محکم و متفاوت، همان انتخاب های قبلی را تکرار می ­کنند، زیرا نمی ­خواهند آنچه را شواهد به آنها می ­گوید، بپذیرند. وقتی این اتفاق می­ افتد، معمولاً یک گروه دلایلی پیدا می ­کند که داده­ ها را رد کند و عباراتی مانند این زیاد شنیده می ­شود: «این برای ما کاربرد ندارد؛ ما فرق می ­کنیم» و یا «اطلاعات نادرست است، زیرا به درستی جمع آوری نشده ­ند» و یا «ما در این کار بهترین هستیم، می ­دانیم چه کار باید بکنیم». در بعضی مواقع شواهد محکم به راحتی نادیده گرفته می ­شوند زیرا پیام‌هایی دارد که مواجهه با آنها برای ما مشکل است. با وجود این، ما دریافتیم که نوآوران به طور مستمر به داده ­ها توجه می ­کنند. آنها نه تنها به داده­ ها توجه می­ کنند بلکه فعالانه و حریصانه آنها را جمع ­آوری و تحلیل می­ کنند …»

بنابراین داده محور شدن یک سازمان، بیش از آنکه به سیستم­ ها و تکنولوژی­ های جمع آوری و یا تحلیل داده وابسته باشد، حاصلِ فرهنگ، رویکرد رهبری و رفتار متفاوت تک تک افراد در سازمان است. کارل اندرسن در کتاب خود به نام «خلقِ سازمانی داده‌محور»، تعریف جالبی ارائه می‌دهد: «داده‌محور بودن یعنی ایجاد ابزارها، توانمندی‌ها و مهم‌تر از همه فرهنگی است که بر اساس داده اقدام می‌کند».

از این رو اگر می ­خواهید سازمانی داده محور داشته باشید، بیش از همه چیز باید به فکر تغییر فرهنگ سازمانی باشید. اما چگونه؟ چگونه می ­توان فرهنگ را تغییر داد؟ این سوال محور اساسی طراحی این دوره است.

در این وبینار درباره سوالات زیر با یکدیگر بحث خواهیم کرد:

 • منظور ما از فرهنگ سازمانی و ابعاد آن چیست؟
 • فرهنگ سازمانی داده محور چه نشانه­ هایی دارد؟
 • برای تغییر فرهنگ سازمانی از کجا و چگونه باید آغاز کنیم؟
 • گام­های اصلی در تغییر فرهنگ سازمانی چیست؟
 • از چه محرکهایی برای ایجاد فرهنگ داده محور می ­توانیم استفاده کنیم؟
 • بازیگران اصلی تغییر فرهنگ در سازمان چه کسانی هستند؟

دیدگاه شما

ب. تجلی

سلام و وقت بخیر، آیا این رویداد به صورت Online است؟
مخصوص مدیران است یا هر شخصی می تواند شرکت کند؟
مهلت ثبت نام تا چه زمانی است؟
با تشکر

  سحاب

  سلام و وقت شما هم بخیر
  بله رویداد به صورت آنلاین است.
  این رویداد مناسب مدیران و ویژه مدیران هست.
  مهلت ثبت‌نام هم تا تاریخ سوم شهریورماه است.
  با احترام